CodeBug töötoad

CodeBug on armas, programmeeritav ja kaasaskantav seade. Seda on lihtne programmeerida.

CodeBugil on 5 x 5 LED lampi, mille peal saab näidata teksti, numbreid ja graafilist pilti. Lisaks on kaks nuppu, 6 puutetundlikku plokki (4 sisendit/väljundit, vool ja maandus).

Programmeerimiseks saab kasutada lihtsat veebirakendust kasutades selleks värvilisi lohista ja lase lahti plokke.

Rohkem infot roboti kohta leiab ingliskeelsest juhendist:

Codebug datasheet eng

CodeBug robotile on võimalik soovi korral juurde osta erinevaid lisasid:

digipurk.ee/pood/

Ümbrised

RGB LED lampide komplekt

RGB LED lampidega täheke

Kõlar

Servo mootor


CODEBUG TÖÖTUBA

CodeBug töötoas tutvume CodeBug robotiga. Õpime seda programmeerima kasutades lihtsas veebirakenduses värvilisi lohista ja lase lahti plokke ning ühendame roboti külge erinevaid seadmeid.

Töötoa slaidid

Toavalvuri ehitamise töötuba

Room guard building workshop

Programmeerimine

CodeBug robotit saab programmeerida CodeBug veebilehel kasutades selleks visuaalset programmeerimist. Avada allolev veebileht ja valida sealt “Create” link.

www.codebug.org.uk

Plokid asuvad ekraani keskel erinevat värvi kategooriate all ja need tuleb lohistada paremal pool asuvale töölauale. Värvide järgi on võimalik lihtsamalt vajalikud plokid üles leida.

Ekraani vasakul pool on näha robot. Et programmi tööd katsetada, tuleb vajutada selle all olevale rohelisele kolmnurgaga nupule. Seejärel on tulemus näha ekraanil. Roboti peal nägemiseks tuleb see programm alla laadida.

Ekraanil robotist paremal pool asub väike roheline mutter. Selle alt saab valida, kas robot on ühendatud tähekese, ledide või muude seadmetega. Siis ilmuvad need ka ekraanile.

Lisaks sellele tuleb töölaual lillat värvi start plokist valida sinise mutri alt, mis seadmed ja millise sisendiga ühendatud on. Kui ühtegi seadet ühendatud ei ole, siis ei pea sealt midagi valima.

Programmi laadimine

Ekraanil tuleb roboti all vajutada nuppu “Download”. Seejärel laetakse arvutisse fail programmi koodiga. Tavaliselt läheb see fail “Allalaaditud” (“Downloads”) failide kataloogi. Faili laiendiks on “.cbg”. Vaikimisi on faili nimeks “unsaved-project.cbg”.

Roboti ühendamiseks arvutiga tuleb kõigepealt hoida all roboti peal olevat  nuppu “A” ja samal ajal ühendada kaabel arvutiga. Roboti peal hakkab vilkuma ülemine vasakpoolne punane led lamp. Seejärel tuleb eelnevalt allalaaditud fail kopeerida CodeBug kettale. See ilmub siis kui robot on arvutiga õigesti ühendatud. Roboti peal hakkab põlema ülemine parempoolne punane led lamp.

Programmi käivitamiseks tuleb roboti peal vajutada nuppu “B”.

Roboti magama panemine

Et robot vähem energiat tarbiks saab selle magama panna (näiteks siis kui kasutada patareid). Selleks tuleb samal ajal hoida all nuppe “A” ja “B” kuni viis sekundit. Üles äratamiseks tuleb ükskõik kumba nuppu uuesti vajutada.

Robot jääb magama ka siis kui kui programmis saab täis ettemääratud aeg (“sleep”). See on muudetav lillas plokis “sleep” käsu järel. Vaikimisi on seal 3 minutit, aga valida saab ka, et see ei jääks üldse magama (“never”).

Roboti kasutamine patareiga

Roboti tahaküljele on võimalik lisada patarei CR2032. Patareiga kasutamisel toimub programmi allalaadimine natuke teistmoodi. Robot tuleb ühendada arvutiga. Siis hoida all mõlemat nuppu kuni 10 sekundit. Lasta lahti nupp “B”, aga hoides samal ajal jätkuvalt all nuppu “A”. Roboti peal hakkab vilkuma ülemine vasakpoolne punane led lemp. Lasta lahti nupp “A”.

Seejärel tuleb vajutada ekraanil “Download” nuppu ja kopeerida allalaaditud fail CodeBug kettale nagu eelnevalt kirjeldatud.


PROGRAMMIDE NÄITED

Teksti kirjutamine

Mustri sisestamine

Pikslite sisestamine

Erinevad vastused

Täring

Täheke

Muster ja täheke

Led lambid

Liikuvad ledid

Häire

Muusika “Palju õnne sünnipäevaks”

Led kangas

Servo mootor

< Tagasi